POŠASTI, KI SO USTRAHOVALE MARIBOR

POŠASTI, KI SO USTRAHOVALE MARIBOR

POŠASTI, KI SO USTRAHOVALE MARIBOR

Sobota, 29. 3. 2025 ob 16.00 

Bila so leta, ko so se morali Mariborčanke in Mariborčani soočiti s pošastmi, ki so nam in našim prednikom za krajše ali daljše obdobje nagnale strah v kosti. No, nekatere zgode in prigode so se končale hitro, celo v nekaj urah, nekatere so ostale nerazjasnjene vse do današnjih dni.
Bile so velike in male, z okončinami ali brez, celo imena so imele ali jih dobile, tudi z ljudskim glasovanjem. Mesto se je na različne načine spopadalo z njimi – bodisi z možmi v modrem, tudi strokovnjaki in ljudmi, ki so imeli prvovrstne izkušnje na tem področju. Večina pošastkotov in pošastnic se je od Maribora že poslovila, nekaj jih je zagotovo razgrajenih, za vsaj enega pa domnevamo, da je še vedno tukaj, nekje med nami. Morda.

Sprehajalec: Rok Kajzer

Trajanje: 1 ura

KAJ SO JEDLI PRED 100 LETI?

KAJ SO JEDLI PRED 100 LETI?

KAJ SO JEDLI PRED 100 LETI?

Sobota, 29. 3. 2025 ob 11.00 

Kakor kateri. Odvisno od tega, od kod so izvirali, kako premožni so bili, ali so imeli vrt in morda celo svinjsko štalo ter zajčnik na dvorišču. Ali pa so kupovali v trgovinah s kolonialnim blagom, delikatesi in na tržnici, ki je bila takrat še na Glavnem trgu. V kuhinji pa so, precej izenačevalno, večinoma imeli šporhet na drva, ki se je dotlej že dodobra udomačil.

Sprehajalka: Lavra Munda Slaček

Trajanje: 1- 1,5 ure

ESCAPE POLJČANE

ESCAPE POLJČANE

ESCAPE POLJČANE

Sobota, 29. 3. 2025 ob 10.00 

Sprehod Escape Poljčane združuje mlado energijo in sproščeno zabavno vzdušje z raziskovanjem slikovitih kotičkov občine Poljčane. Pod strokovnim mentorstvom se udeleženci podajo na sprehod, kjer s pomočjo interaktivnih ugank odkrivajo skrite lepote narave in se ob tem naučijo veliko o bogati zgodovini Poljčan, ki ležijo pod prečudovitim Bočem, ki je lahko tudi dodatna točka na koncu pohoda v kolikor udeleženci radi tudi planinarijo. Dogodek spodbuja timsko sodelovanje, krepi lokalno skupnost in prispeva k promociji turizma ter kulturne dediščine regije.

Sprehajalca: Aljaž Brodnjak in Tit Marovt, Živo gnezdo

Trajanje: 2 uri

FESTIVAL SPREHODOV Z MUZEJEM NOROSTI

FESTIVAL SPREHODOV Z MUZEJEM NOROSTI

FESTIVAL SPREHODOV Z MUZEJEM NOROSTI: Trate so bogate

Sobota, 29. 3. 2025 ob 10.00 

Vabljeni na rob Slovenskih goric, na nabrežje reke Mure. Iz gradu Cmurek si bomo najprej privoščili veličasten pogled na stičišče panonske nižine in alpskega sveta. Iz gradu se bomo napotili do kulturnih spomenikov v njegovi okolici. Pot nas bo vodila mimo stare pekarne in lokacije domovanja Terezije Mostler, ene prvih slovenskih fotografinj, do mlina, prelepe neobaročne industrijske dediščine, ki je nazadnje slovel po uporniškem mladinskem klubu, in vse do dvorca Novi Kinek z nekdanjim parkom, ki je še najbolj znan po Jančarjevi noveli Smrt pri Mariji Snežni. Od tam se bomo po gozdu sprehodili do arheološkega najdišča Anzigelperk. Ob spoznavanju razgibane zgodovine območja ob Muri bomo spregovorili o izzivih varovanja, ohranjanja in oživljanja kulturne dediščine. Trate so sicer majhen kraj, ki se zaradi razgibane zgodovine vedno znova vrača na zemljevide.

Sprehajalec: Boris Bezjak, Muzej norosti Trate

Trajanje: 2 uri

*Opomba: Priporočamo pohodniško obutev

MARIBOR NA BRANIKU SLOVENSTVA

MARIBOR NA BRANIKU SLOVENSTVA

MARIBOR NA BRANIKU SLOVENSTVA

Sprehod po najpomembnejših spominskih obeležjih 2. svetovne vojne

Petek, 28. 3. 2025 ob 17.00 

V času 2. svetovne vojne je prišlo do tolikšne koncentracije pomembnih in usodnih dogodkov, težkih preizkušenj in številnih žrtev, pa tudi zgodovinskih preobratov, nabitih z najrazličnejšimi emocijami, da nimajo primerjave v dotedanji slovenski zgodovini. Maribor je bil med 2. svetovno vojno eno izmed najbolj prizadetih mest v tedanji Jugoslaviji, vojna je terjala velik krvni davek med prebivalstvom.

Mariborčani premalo vedo o dogajanju med 2. svetovno vojno, zato smo se v Združenju borcev za vrednote NOB Maribor odločili, da jih popeljemo po spominskih obeležjih posvečenim dogodkom iz časa narodnoosvobodilnega boja v mestu Maribor. Še posebej je to pomembno v letu, ko praznujemo 80 let zmage nad fašizmom in nacizmom.

Sprehajalec: dr. Marjan Žnidarič

Trajanje: 1,5 – 2 uri

LUTKE NASELIJO SAMOSTAN

LUTKE NASELIJO SAMOSTAN

LUTKE NASELIJO SAMOSTAN

Petek, 28. 3. 2025 ob 16.00 

Prvi pomladni dan je tudi svetovni dan lutk, ki imajo v Mariboru prav posebno domovanje. Leta 2010 so namreč lutkarji naselili nekdanji Minoritski samostan na Lentu, ki ima sila bogato zgodovino. Sprehod po starih samostanskih hodnikih, zdaj sodobno prenovljenih, nam da čutiti burno zgodovino in trenutni utrip v hiši. Sprehodimo se po vseh prizoriščih; poleg Velike in Male dvorane Lutkovnega gledališča obiščemo tudi Minoritsko cerkev in Sodni stolp, na poti v Tri babe in Lutkovni muzej Maribor se ustavimo pri najstarejšem hrastu v mestu, ter na hitro pokukamo še v gledališko zaodrje oz. lutkovne delavnice.

Sprehajalka: Špela Hren Juhart, Lutkovno gledališče Maribor

Trajanje: 1 – 1,5 ure

DEKLAJCA: USTVARJALNICA V ORMOŽU

DEKLAJCA: USTVARJALNICA V ORMOŽU

DEKLajca: ustvarjalnica v Ormožu

Petek, 28. 3. 2025 ob 16.00, Grad Ormož 

V sodelovanju z Mladinskim centrom Ormož in Majo Pegan se bomo odpravili široko odprtih oči in iskali enkratne in neponovljive detajle. In ne kakršnekoli, ampak takšne, ki jih bomo lahko nato tudi odtisnili. Izbrali si bomo unikatne vzorce, ki prekrivajo mestna tla in jih nikoli ne opazimo. Na papir, majice*, vrečke* bomo odtiskovali “dekle” z ulic Ormoža, se naučili osnov grafike in poskrbeli, da boste delček mesta lahko odnesli s sabo domov. Delavnica je namenjena kulturnim delavcem vseh žanrov in disciplin ter vsem ostalim, ki radi ustvarjajo.

Sprehajalka: Maja Pegan

Trajanje: 1,5 ure

*Opomba: V primeru, da želite odtis na majice/vrečke, jih prinesite s seboj, ostali material za izvedbo zagotovimo mi.

*Prijave na delavnico zbiramo tudi na mco@lu-ormoz.si.

MAJA PEGAN  je prof. lik. um, MFA (Škotska), trenutno živi in dela v Mariboru. Njena strast je javni prostor in vsa ustvarjalnost, ki nam jo nudi. Je avtorica in projektni vodja mnogih umetniških intevencij v javnem prostoru, vse od uličnega gledališča, do svetlobnih instalacij. Še posebej pa je zaljubljena v grafiko in vzorce, ki jih najdemo na ulicah, trgih in vseh prezrtih skritih kotičkih. Je dobitnica skupinske nagrade za Nanoturizem na Mednarodnem oblikovalskem bienalu Ljubljana Bio 50 in prejemnica Ténot foundation štipendije za rezidenčno delo v Camac art Centre. Svoja dela je razstavila v več kot 30tih domačih in tujih razstavh. Je avtorica umetniške intervencije Stara trta za slovenski paviljon za EXPO Dubai 2021.
Delavnico DEKLajca sofinancira Ministrstvo za kulturo v okviru projekta DEDI:KUL ter poteka v organizaciji društva Hiša! pod okriljem Festivala sprehodov 2025 v sodelovanju z Mladinskim centrom Ormož.
MLADINSKI CENTER ORMOŽ predstavlja središčno točko, kjer mladi vseh starosti in nazorov ustvarjajo in razvijajo najrazličnejše klubske aktivnosti. Ponujamo možnosti preventivnega delovanja, neformalnega izobraževanja in usposabljanja mladih na lokalni ravni. Od novembra 2015 je Mladinski center Ormož notranje organizacijska enota javnega zavoda Ljudska univerza Ormož. Kot javni zavod je bil ustanovljen s strani občine Ormož v letu 2004, delovati je začel v letu 2005. Naše ciljne skupine so otroci, dijaki, študentje in vsi ostali mladi. Skupaj z drugimi inštitucijami v občini, ki izvajajo dejavnosti s področja dela zavoda, skrbimo za izboljšanje kvalitete življenja mladih ter razvijamo področja mladinskega dela, ki so: ustvarjalna izraba prostega časa, informiranje in svetovanje, neformalno izobraževanje, mobilnost mladih, prostovoljno delo.

SKRIVNOSTNI SVET RTV

SKRIVNOSTNI SVET RTV

SKRIVNOSTNI SVET RTV

Četrtek, 27. 3. 2025 ob 18.00, Regionalni RTV-center Maribor

Ste se kdaj vprašali, kaj se skriva na drugi strani TV ekrana ali radijskega mikrofona? Živimo v časih, ko sta radio in televizija, skupaj z dobrimi starimi časopisi, že nekakšna dinozavra, ki nikakor nočeta odpeketati v sončni zahod. Čeprav nam moderne tehnologije nudijo številne hitre in instant različice, pa vsi še vedno tu in tam pokukamo v svet tradicionalnih medijev. Zakaj? Ker ima svoj prav poseben čar, ki začara in očara vsakega, ki si upa vstopiti v skrivnostni svet RTV-ja.
Si upate? Vabimo vas na prav poseben sprehod po skrivnosten zakulisju mariborskega radia in televizije, ki se že 4 desetletja skriva za zidovi bele kocke sredi polja pod Pekrsko gorco.

Sprehod je namenjen kulturnim delavcem vseh žanrov in disciplin, prav tako vsem ostalim, ki jih zanima ustvarjanje, arhiviranje in razvoj medijskih vsebin.

Sprehajalki in sprehajalca: Veronika K. Žajdela, Katja Treer, Andrej Geržina in Goran Obradović

Trajanje: 1,5 ure

Sprehod Skrivnostni svet RTV sofinancira Ministrstvo za kulturo v okviru projekta DEDI:KUL ter poteka v organizaciji društva Hiša! pod okriljem Festivala sprehodov 2025.
ROBOTIKA NA PRESEČIŠČU UMETNOSTI IN DEDIŠČINE

ROBOTIKA NA PRESEČIŠČU UMETNOSTI IN DEDIŠČINE

ROBOTIKA NA PRESEČIŠČU UMETNOSTI IN DEDIŠČINE

Četrtek, 27. 3. 2025 ob 16.30, Trg svobode

Pridružite se nam na edinstveni delavnici, kjer bomo skupaj z robotko Lili in robotskim psom raziskovali inovativne meje med tehnologijo, umetnostjo in dediščino. Delavnico bo vodila dr. Maša Jazbec iz Katapult Robotika, ki bo skozi praktične primere prikazala, kako se prepletajo sodobne tehnologije in zgodovinski odzivi na našo kulturno dediščino.

Dogodek je namenjen kulturnim delavcem iz vseh žanrov in disciplin, ki želijo spoznati, kako lahko digitalne tehnologije obogatijo njihovo delo ter vsem ostalim, ki jih zanima vpliv digitalnih tehnologij na ustvarjalne procese in področje kulture.

Začetek delavnice je na Trgu svobode ob 16.30, z nadaljevanjem v Vetrinjskem dvoru v dvorani Vetrinjc BarCoda.

Izvajalka: dr. Maša Jazbec, Katapult Robotika

Trajanje: 1,5 ure

Delavnico Robotika na presečišču umetnosti in dediščine sofinancira Ministrstvo za kulturo v okviru projekta DEDI:KUL ter poteka v organizaciji društva Hiša! pod okriljem Festivala sprehodov 2025.

O TREH MARIBORČANKAH

O TREH MARIBORČANKAH

O TREH MARIBORČANKAH

Četrtek, 27. 3. 2025 ob 16.00 

Lahko rečemo, da je na pokopališčih zapisano življenje vsakega mesta, saj je večina tistih, ki so na takšen ali drugačen način vplivali na razvoj mesta, mestno zgodovino, tam pokopanih.
Sprehod po Pobreškem pokopališču z naslovom O treh Mariborčankah se bo skoncentriral na zgodbe treh žensk, bodisi rojenih v našem mestu ali pa so v Mariboru delovale večino svojega življenja. Čeprav v zgodovini dolgo časa zapostavljene, odrinjene nekje ozadje, v senco moških, pa so tudi one imele še kako pomembne vloge in predvsem zanimive življenjske zgodbe.

Sprehajalec: Vid Kmetič

Trajanje: 1 ura